STARTUJE NOVÝ ROČNÍK                      SIGNÁLY AWARDS 2022

27.09.2022

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.

Jedná se už o třetí ročník soutěže Signály Awards, jak bys ji čtenářům přiblížila? A jaká je historie tohoto projektu?

Soutěž je veřejná anketa pro všechny, kteří chtějí podpořit křesťanské tvůrce, projekty nebo influencery, pro všechny, kteří chtějí ukázat světu, kdo dělá dobře digitální evangelizaci a chtějí dostat svého oblíbence do povědomí více lidí.

Celý projekt začínal jako soutěž Blog roku v roce 2017, před třemi lety přišel kolega Albín Balát s nápadem rozšířit ocenění i mimo pouhé blogy. Inspiroval se zahraničními soutěžemi a rozšířil se tak počet kategorií, ve kterých se hlasuje. Už v podstatě po prvním roce "rozšířené verze" se událost stala dobrým odrazovým můstkem především pro menší tvůrce, kteří se díky nominacím a sociálním sítím dostanou k více lidem. I já osobně tak každý rok objevím někoho nového zajímavého, koho se vyplatí sledovat (loni například projekt Tow Meot). Zároveň i pro nominované je to ocenění, a to i když nevyhrají - dělají dobře to, co dělají, a proto je jejich podporovatelé poslali do soutěže, je to zkrátka dobrá zpětná vazba.

Když se o soutěži mluví, skloňuje se "digitální evangelizace", co to vlastně znamená?

Ve zkratce - šíření Boha po síti. A je jedno, jestli o něm píšeme, nahráváme TikToky nebo zpíváme na pódiu před davy posluchačů. Když se to dělá od srdce, je to vždycky dobře. Je fajn, že jsou mladí, kteří se za Krista nestydí a ukazují svou lásku k němu desítkám, stovkám, tisícům svých sledujících. I to je cíl Signály Awards - ukázat jim, že to má cenu a že se nemusí bát.

Jak celý projekt funguje? Kdo může nominovat, jak se bude hlasovat?

Nominace už momentálně běží, a poběží až do 7. října. Skrz formulář může nominovat každý, a to v kategoriích Instagram roku, Podcast roku, Projekt roku, Dobrovolník roku a Video roku. Od 10. 10. pak běží samotné hlasování, ve kterém má každý hlasující v každé kategorii tři hlasy. Někdy je vítěz jasný skoro od začátku, jak tomu bylo například v roce 2020, jindy je to doslova o prsa. Takže stejně jako u jakéhokoliv jiného hlasování, i tady můžeme říct, že se každý hlas počítá. A celé to vyvrcholí na začátku prosince přenosem na TV Noe, kde se dozvíme, kdo vyhrál.

Vyhlášení probíhalo v minulých dvou ročnících v přímém přenosu. Jaké to bylo, moderovat bez předchozích zkušeností?

Nebudu lhát, je to vždycky trochu stres, ale hodně nám pomáhá přímo tým TV Noe; jsou to skvělí a vstřícní lidé, kteří nás uklidňovali a vyšli nám neuvěřitelně vstříc. Hlavně pan režisér Strakoš s námi měl svatou trpělivost. Člověk se pod reflektory potí, bojí se, že na koberci zakopne, spadnou mu poznámky, špatně oznámí výherce nebo zapomene jmenovat některého z hlavních partnerů (to se loni povedlo mně, naštěstí jsem si to uvědomila a do finálního střihu jsme to dotočili). Největší podpora jde ale vždycky od Albína, který je bezprostřední a dokáže stresovou situaci odlehčit.

Loňský ročník. Zdroj: Člověk a víra

Signály Awards jako takové začaly v roce 2020, jak je ovlivnila pandemie?

Řekněme, že rok 2020 nebyl nejšťastnější pro start takovéhoto projektu, minimálně z hlediska vyhlašování. S Albínem jsme oba měli před očima velký sál, kapelu, bufet, hlediště plné nominovaných a následný ples Signálů. To bohužel vzhledem ke koronasituaci nešlo ani v jednom případě, vlastně jsme měli štěstí, že nám TV Noe vyšlo vstříc a do studia nás pustili i s vítězi soutěže, za což jim patří velký dík. Na druhou stranu ty dva roky, kdy jsme trávili online mnohem víc času, vynesly na světlo nové tvůrce, kteří by se do toho za normální situace třeba ani nepustili. Budeme jen doufat, že do letošního roku nám další vážná událost nevstoupí.

Co bys na závěr doporučila těm, kteří by chtěli začít tvořit ve jménu víry, ale nemají na to odvahu?

Nebát se. Sebrat odvahu a jít do toho. Přijímat konstruktivní kritiku (nikdo učený z nebe nespadl), nesypat se z hejtrů. Začít pomalu, nečekat tisíce fanoušků za týden. Neupřednostňovat kvantitu nad kvalitou. Ale hlavně do toho jít srdcem a v tom srdci mít Boha. Jinak se evangelizace dělat nedá.

Držím palce všem "digitálním evangelizátorům", ať už těm, co se teprve začít chystají, nebo těm, které už jejich sledující nominovali do soutěže. Obzvlášť v případě Signály Awards musím říct, že není hlavní vyhrát, ale zúčastnit se. 

Odkaz na stránky projektu, kde můžete nominovat a hlasovat je zde.

Pokud by vás zajímalo, jak probíhala loňská anketa, koukněte na video výše.

Kateřiny Sedláčkové se ptala Iva Hašíková.